Budoucnost firemní mobility

Kde vidíme na trhu příležitosti

Oblasti firemní mobility

 • Diskuze o firemní mobilitě má více rovin. Tu z nich o tom, zda budeme cestovat elektrovozy, drony nebo teleportem, ponecháme jiným.

 • Nás zajímá především to, jak cestování v rámci pracovních povinností co nejvíce zjednodušit a zpříjemnit a související administrativu zminimalizovat. A to s využitím možností současných moderních technologií.

 • Firemní mobilita je široké téma. Od nirvány "v kalendáři zakliknu, že 16.5. 10:00 mám schůzku v Milánu a vše ostatní se stane samo" jsme daleko. Na Amazonu či Alibabě lze ovšem také koupit "všechno", tak je snad naděje ;-)

 • Pojďme se zatím zabývat tím, co si člověk pod firemní mobilitou představí nejčastěji, firemní auta a tím, jak udělat firemní cestování ekologičtější.

Integrace služeb pro provoz firemních aut

 • Dnes žijeme z určitého pohledu v dávnověku. Každý specialista v nějakém oboru vytváří svojí vlastní aplikaci do mobilních telefonů. Aplikace není nijak pospojovaná s jinými. I když se všechny týkají toho samého, například cestování autem.

 • Abychom tenhle dávnověk přežili, nezbývá, než si zatím mobilní aplikace pospojovat ručně ve svém mobilu. K tomu může sloužit "teleportee složka v mobilu". Vytvoříte si jí jako jakoukoliv jinou složku a přihodíte si do ní aplikace navrhované od nás níže.

Víte o dalších? Z Čech či za světa? Napište nám.

Co může být další krok?

Pokud si člověk vyskládá v mobilu všechny "auto" aplikace vedle sebe, první, co ho napadne, že tohle zrovna efektivní. Trochu to připomíná situaci člověka, který sám staví dům a sám musí synchronizovat všechny profese, od bagristy, přes zedníky po zahradníka.

Co se tedy stane? Bude nějaký Facebook pro auta, kde se vše kolem určitého auta spojí dohromady? Doufejme že nikoliv. Obtížně kontrolovatelný monopol evidentně není nic moc dobrého.

Daleko zdravější se nám zdá běžný svět stavbyvedoucích. Ti umí dát v daném místě dohromady odpovídající profese a dodat dům na klíč. Jinými slovy budou vznikat agregátory služeb pro určité účely typu www.stripe.com . Kde se služby smysluplně propojí dohromady, tak, aby měl člověk na cestách i po nich vše potřebné po ruce.

Jedním z předpokladů pro to je ovšem standardizace a otevřenost dat.

www.stripe.com jako příklad agregační služby integrující "všechno" z dané oblasti

Otevřená data o firemní mobilitě

V čem je kouzlo tzv. "otevřených" tj. s okolím sdílených dat?

Začněme inspirací z jiného odvětví. "Otevřené bankovnictví" vytváří prostředí, kde lze zákazníkům dodat řádově více hodnoty, než by jednotlivá banka dokázala vlastními silami. Tím, že k bankovním účtům se, po vašem souhlasu, může přihlásit jakákoliv aplikace a poskytnout vám nějakou funkci viz mapa B2B FinTechu v ČR.

Stejně tak by např. "Otevřeného pumpařství / mobility" mohlo dodat totéž ve svém oboru. "Jen" je potřeba se shodnout, že umožnění přístupu třetím stranám k datům o čerpáním není ohrožení vlastního businessu, ale naopak příležitost, jak na trhu v dlouhodobém horizontu obstát.

Co může být další krok?

Co by mohlo být prvním "malým krokem pro petrolejářství a velkým krokem pro lidstvo"?

 • Například sjednocení formátu dat o čerpání pohonných hmot

 • jejich snadná přístupnost v online prostředí - ať v primitivní formě posílání emailu s informací o čerpání nebo ve formě online rozhraní - API,

 • napříč všemi řetězeci čerpacích stanic i nezávislými prodejci resp. dodavateli systémů v této oblasti.

Představte si například, že by pak "libovolná" mobilní aplikace u jakékoliv čerpací stanice umožnila:

 • zaplacení kartou, instantním bankovním převodem bez poplatku karetní společnosti (o osob přes PSD2) nebo na fakturu,

 • zaúčtování bez dotyku lidské ruky do jakéhokoliv účetního systému a archivaci daňového dokladu, žádné účtenky by se neztrácely, účetní by se věnovali něčemu smysluplnějšímu, než je otrocké opisování čísel, třeba controllingu nebo hledání daňových úspor,

 • zbavení se administrace automatizovaným vedením knihy jízd, úspory paliv a snížení opotřebení aut vyhodnocením spotřeby a jízdních stylů řidičů , předcházení poruchám vozu průběžnou diagnostikou chyb v řídících jednotkách vozů, upozornění na vhodný okamžik výměny vozů, na základě znalosti bodu, kdy náklady na údržbu dle statistik porostou a zůstatková hodnota bude významně klesat.

Přitom je dobré nezapomenout, že spotřeba se neměří jen v litrech, ale i m3 či kWh, což obnáší i spolupráci se zcela jinými partnery např. ČEZem.

Příklad možného formátu:


Vážený zákazníkuV příloze najdete účtenku a níže údaje o vašem čerpání.Děkujeme za Vaši přízeň

##- Údaje o čerpání či nabíjení pro automatizované zpracování - Prosíme, neměňte údaje níže -##
## ENRICHED PAYMENT DATA FOR AUTOMATED PROCESSING - DO NOT CHANGE THE DATA BELOW##
AMOUNT/CURRENCY/SUPPLIER/PROVIDER/PAYMENT ID 1 /PAYMENT ID 2 : 1300,CZK,Shell, Axigon,405000101, 2324116081ITEM/UNIT/VOLUME: GASOLINE,L,65CAR LICENCE/MILEAGE/UNIT: 1AP6903,125015,KMPOSITION / DATE / TIME /ZONE : 50.0876088, 14.3491173, 2019-07-08, 13:45,CETCOMPANY/ EMPLOYEE / COSTCENTER / CUSTOMER / PROJECT: Blue Ideas Ltd., Roman Ripa, 20, ,

Obdobně lze zpracovat účtenky i z "alternativní" firemní mobility například:

Podstatné je, aby z aplikace přišly strojově zpracovatelné podklady na jejichž základě lze

 • doklad automaticky zaúčtovat ideálně bez jakékoliv další lidské intervence,

 • dodat další užitečné informace typu kolik byly náklady na 1km.

Využití instantních plateb místo platebních karet

 • Nemá smysl utrácet peníze za zbytečné prostředníky.

 • Proč platit feečka VISA a MC, když platba může odejít přímo z mobilu zákazníka přes instantní platbu - SEPA Instant Credit Transfer?

 • Jediné, co je třeba, je k pokladnímu systému přidat zobrazení QR kódu pro provedení platby.

 • Funguje na tom 1/2 Asie. Tak proč ne my?

Jak podpořit ekologické firemní cestování? Udělat ho pohodlnější!

 • Lidé jsou líní a pohodlní. Proto už neběháme s pazourkem z nevyhřátých jeskyní.

 • Zároveň tušíme, že je třeba se chovat k přírodě méně vykořisťujícně.

 • Jak to udělat bez násilí?

 • Udělat hromadné cestování jednodušší a pohodlnější i v případě firemního cestování,

Buďme v kontaktu

 • Napadá vás, jak by další budoucnost firení mobility mohla vypadat?

 • Rádi byste ji pomohli rozvíjet?

 • Rádi byste byli pilotími zákazníky služby budoucnosti, kteří pomohou smysluplnou formu služby objevit a dodat?

Stačí málo...